Festat e nëntorit neve vertetë na frymëzuan nder shekuj e dekada duke na dhënë forcë e kurajo në shtetndertim të Republikës së Shqipërisë dhe të Kosovës për të cilën e dhanë jetën shumë heronj, martirë e qytetar shqiptarë të profilëve të ndryshme. Nder, respekt, lavdi Herojit tonë Kombetar, Gjergj Kastrioti Skenderbeu i cili njihet si strateg, diplomat e themelues i shtetit të parë Shqiptar. Njëkohësisht na bashkojnë edhe me meritorët tanë emër për emër, pikërisht ata që sot vertetë për ne janë të pavdekshëm e që janë në gurthemel të lirisë e shtetit tonë siq janë: rilindasit, dëshmorët, martirët, heronjët, patriotët, atdhetarët e veprimtarët e epokave tê ndryshme të tokës sonë Shqiptare. Pavarësia e Shqipërisë nga perandoria turke, mjerisht jo e të gjitha trevave shqiptare, pra, u përgatit me vite e vite kryengritjesh, që filluan në viset e ndryshme Arbënore nga Malësia e Mbishkodrës, Mirdita dhe vende e vise tjera, për të përfshirë më vonë krejt Shqipërinë e atëhershme. 28 Nëntori është i shenjtë për historinë tonë […] 5046. Por, kush deshiron mund … Përmes një postimi në ‘Facebook’ Mustafa ka thënë se kjo ditë i bashkon me trashëgiminë e vlerave kombëtare. I përjetshëm dhe i paharruar për jetë e mot qoftë kujtimi për Gjergj Kastriotin-Skënderbeun dhe gjithë brezat heronjë si Simon e Shtjefën Dushi dhe heronj, martirë dhe veprimtarë të tjerë të çështjes sonë kombëtare të cilët nder epokë të ndryshme u flijuan për Atme e Flamurin Kuq e Zi. Urime Festa e 28 Nentorit-Flamurit Kombetar 28-11-2010, 09:57 #5. Mirëse vini në faqjen zyrëtare të shoqatës "Bijtë e Shqipes" me qendër në Philadelphia, PA. email: Hapet shkolla e pare shqipe në Filadelfia. Vallja e shqipeve. Dichiarazione d'indipendenza dell'Albania, dichiarazione d'indipendenza dell'Albania, https://it.wikipedia.org/w/index.php?title=Giorno_dell%27indipendenza_albanese&oldid=111186190, licenza Creative Commons Attribuzione-Condividi allo stesso modo. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka publikuar dy foto në rrjetet sociale ku shfaqen mjekë teksa valëvisin flamurin kombëtar në ballkonin e Spitalit Infektiv. Festa e Flamurit Brisbane 2020 . Testimonials on Illyria newspaper: address: Vallja shqiptare shenjë në erë, ylbere tirqesh ajo tehu, kush ju kërceu njeherë dhe këmbët Gezuar diten e flamurit. Për herë të parë pas dyzeteshtate vitesh robërie komuniste, në qytetin tonë po valëvitet krenar flamuri kombëtar, pa yllin e urryer të sistemit totalitar komunist. 212 868 2224 Sot është 28 Nëntori – Festa më e madhe e Kombit Shqiptar. Il giorno dell'indipendenza albanese (in albanese: dita e pavarësisë së Shqipërisë) o giorno della Bandiera (dita e Flamurit) è una festa nazionale dell'Albania, nata per commemorare sia la dichiarazione d'indipendenza dell'Albania dall'Impero ottomano, firmata il 28 novembre 1912 a Valona, che il sollevamento della prima bandiera albanese il 28 novembre 1443 a Kruja. Islam Spahiu – Konsullata e Kosovës në Cyrih. Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube. November 27, 2016 Poezi Shqip. Trashëgimtare dhe dishepull e Nolit dhe Konicës, “Illyria” u bë zëri dhe ditari i shqiptaro-amerikanëve, një komunitet dinamik, që kërkonte të rizbulonte veten si dhe të kontribuonte në fatin e kombit të tij, në një botë që po ndryshonte me shpejtësi. New York, NY 10001 Sot Festa e Flamurit festohet kudo ku jetojnë dhe punojnë shqiptarët, Shqipëri, Maqedoni, Kosovë dhe diasporë. Ndaj kësaj radhe permes këtij reflektimi në kuadër të 28 nëntorit festës së Flamurit, i kujtoj të dy bashkëvendasit e mi të qytetit të Klinës, vëllezër e heronj: Simon e Shtjefën Dushi nga Deiçi i Klinës, të cilët kjo trevë i njihte si dy djem trima, fisnikë, bujarë e aktivist të mirënjohur të demostratave e marshimeve tjera kombëtare në mbrojtje të asaj autonomie (të cunguar në Kosovë) nisur nga viti 1981, 1988, 1988 deri në sublimimin të tyre për të drejtë, liri, çlirim dhe shtetndërtim të Republikës së Kosovës. Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit. Është festë e rimëkëmbjes së dinjitetit dhe forcimit të ndërgjegjes sonë kombëtare. Në asnjë vend të botës, nuk gjejmë një himn kombëtar i cili t’i kushtohet po një simboli tjetër kombëtar siç është flamuri, dhe që të dy së bashku t’i kushtohen atdheut. November 28, 2020 09:18 Nga Arkiva. 5046. Urime për festën e flamurit shprehën edhe yjet shqiptarë me famë ndërkombëtare si: Rita Ora, Dua Lipa e … Festa e flamurit, Pompeo mesazh për shqiptarët: Ju uroj mirëqenie dhe shëndet! 11. Ndonëse “bluzat e bardha” janë në vijën e parë të frontit në përballje me Covid-19, disa mjekë nuk kanë harruar festën e flamurit. Në memorien tonë historike, atyre që kanë rënë në luftërat për liri, në secilën epokë, rapsodët tanë u kanë thurur e kënduar këngë të ndryshme lavdie njëkohësisht edhe shkrimtarët, poetët dhe krijuesit të profileve të ndryshme perfshirë edhe të artit pamorë kanë reflektuar dhe shkruar për heronjët, martirët, atdhetarët dhe patriotët tonë si në Kosovë poashtu Shqipëri e trojet tona në përgjithësi. 10. Themelues dhe botues i gazetës, për shtatë vjet ishte Harry Bajraktari. Shqipëria ka bërë reformat e nevojshme për anëtarësimin në BE. Kjo mbremje u organizua nga shoqata shqiptare-amerikane "Bijte E Shqipes" 481 8th Ave. Suite 536 5046. New York, NY 10001 email: 8. 7. “Illyria” është krenare për rolin e saj në dy nga dekadat më të furishme në historinë kombit shqiptar, për praninë e saj te bashkatdhetarët nga Florida në Alaska, në zyrat e kongresistëve e diplomatëve të Washington-it, në studiot e ekspertëve dhe departamentet universitare amerikane. FESTA E FLAMURIT 2009. Ajo synonte të ndihmonte në pavarësimin e Kosovës, në fitoren e demokracisë në Shqipëri, transformimin përgjithmonë të jetës së shqiptarëve në trojet e tyre. 28 Nëntori – Dita e Flamurit, është festa që bashkon shqiptarët anë e mbanë botës, është festa që shqiptarët i bën një. Botues i dytë për tetë vjet ishte Ekrem Bardha. [email protected] Lexo Profilin Lexo Postimet Mesazh Privat i/e regjistruar Anëtarësuar 14-11-2010 Postime 359 Faleminderit 14 18 falenderime në 17 postime. Dje (e shtunë) në mbarë trevat shqiptare është kremtuar festa e flamurit. KRIJOHET GRUPI NISMETAR I SHOQATES. Il giorno dell'indipendenza albanese (in albanese: dita e pavarësisë së Shqipërisë) o giorno della Bandiera (dita e Flamurit) è una festa nazionale dell' Albania, nata per commemorare sia la dichiarazione d'indipendenza dell'Albania dall' Impero ottomano, firmata il 28 novembre 1912 a Valona, che il sollevamento della prima bandiera albanese il 28 novembre 1443 a Kruja. Lavdi!! 481 8th Ave. Suite 536 Illyria was founded in June 1991, signaling the dawn of a new era in the history of the Albanians of America. phone: FESTA E FLAMURIT KUQEZI DHE 28 NËNTORI, DATA QË GJITHMONË BASHKON SHQIPTARËT (Ese në kuadër të festës së Flamurit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Ismail Qemalit, dhe heronjve të qytetit të Klinës, Simon e Shtjefën Dushi e heronjëve tjerë të atdheut) Dita e Flamurit ose ndryshe i njohur si dita e pavarësisë së Shqipërisë festohet çdo me 28 nëntor në trojet Shqipëtare Kjo i referohet shpalljes së pavarësisë më 28 nëntor 1912 dhe ngritjës së flamurit të Shqipërisë në Vlorë, i cili i përputhet me njëjtin ditë i cili Skënderbeu e ngriti flamurin e … Welcome!Albanians Community in Cleveland! 2. Rëndësia e kësaj date është se me 28 Nëntor 1912, Ismail Qemali në Vlorë e ngriti Flamurin Kombëtar dhe e … Dita e 28 nëntorit, dita e shenjtë e flamurit, festa e jonë kombëtare erdhi. Këtë vit kjo festë ka diçka të veçantë. festa e flamurit 2009. E premtja e 27. (Ese në kuadër të festës së Flamurit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, Ismail Qemalit, dhe heronjve të qytetit të Klinës, Simon e Shtjefën Dushi e heronjëve tjerë të atdheut). Prof. Dr. Muhamet SHATRI Fjala e rastit në shënimin e Ditës së Flamurit dhe 105 vjetorit të Pavarësisë se Shqipërisë, mbajtur më 26 nëntor 2017, në Qendrën Kulturore të Republikës së Kosovës në Malmë të Suedisë nga prof.dr.Muhamet Shatri. Nga ana tjetër, diplomati kosovar, Islam Spahiu, tha se Festa e Flamurit frymëzon të gjithë, sidomos fëmijët tanë që të jenë përkrah shkollës shqipe sikur futbollistët shqiptarë në Zvicër që mbushen formacionet e … 28 Nëntor, 2020 17:16 | 73 shfletime. URIME FESTA E FLAMURIT! 9. Sot janë mbushur 104 vjet nga ngritja e flamurit kombëtar dhe krijimi i shtetit shqiptar. Dita e Flamurit është festa e krenarisë sonë kombëtare, me traditën më të gjatë të kremtimit. Fare në fund të kësaj eseje të konceptuar e themi se: “Jo vetëm këta deshmorë por edhe të tjerë dëshmorë, martirë, atdhetarë e veprimtarë nder epoka të ndryshme nisur nga epoka e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut e deri me sot, janë dhe mbeten udhërrëfyesit kyç dhe ndërgjegjja më sublime e popullit Shqiptarë që luftuan parreshtur për lirinë e këtij populli, për dekada dhe shekuj,e ne brez pas brezi ndaj edhe do të përulemi gjithmonë para veprave të tyre me sublime”. Në veprën e poetit tonë kombëtar, ''Lirika, Mrizi i Zanave e Vallja e Parrisit'' në parathënje të vjershës kushtuar 28 Nentorit, vitin 1913 shkruhet: ''Përvjetori i të ngrehunit të flamurit të pamvarsis, në vend që me kenë ditë gëzimit për Poetin, ashtë ditë vaji e ankimi. Questa pagina è stata modificata per l'ultima volta il 1 mar 2020 alle 18:21. ! Unë jam e vogël Por një gjë e di Është ditë e madhe Për krejt Shqiptarin Zemra ime e vogël Është e gëzuar Të gjithë së bashku Jemi duke festuar Kombi Shqiptarë Të jetë … e kam Atdhe! Festa e Flamurit, Isa Mustafa: 28 Nëntori ditë e krenarisë që na bashkon. Tri herë opinga rrahu dheun sikur kërkoi leje prej tij, pastaj shamia palët ndehu, me qetësi dhe madhështi. Festa e Flamurit Ftohen të gjith Bashkatdhetarët në Zvicer që të marrin pjesë në Manifestimin Solemn për nder të 28 Nëntorit Festës së Flamurit,e organizuar nga Demokristianët në Zvicer(PDKI). [email protected]. 5046. Emra të njohur kanë shprehur urimet e tyre për këtë festë, duke u dëshiruar bashkëkombësve të tyre një 28 nëntor sa më të veçantë. Its proclaimed mission was to fight for democracy in Albania, the independence Kosova nd the transformation of the situation of all Albanians in the Balkans. Helikranon. [email protected]. Jam Shqiptar, e Kosovar; Zot e krenar, Zot e bujar, mbi këtë dhe, q'e kam si fe, e përmbi fe, e kam Vatan! E Shtunë, 28 Nëntor 2020 - 22:30 Nexhmije Mehmetaj. Gazeta shqiptaro - amerikane “Illyria" u themelua në New York, në qershor 1991, duke simbolizuar agimin e një epoke të re në historinë e shqiptarëve të Amerikës. E premtja e 27. Upholding the legacy of Noli and Konica, “Illyria” became the voice and the diary of the new Albanian-Americans, a dynamic community, determined to rediscover itself and to contribute to the fortunes of the Albanian nation, in a world that was changing very fast. 212 868 2224 5045. mes poeteve dhe shkrimtareve shqiptaro – amerikan ne nju jork. 30-10-2015 Festa e flamurit. [email protected] Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit. MBREMJA E FLAMURIT 2001. From the viewpoint of Illyria, there is only one Albanian reality in the Balkans and Albanian lands can be divided by politics but not from history. 2020 ishte një ditë shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. 11. telefoni: Në shenjë solidariteti me vëllezërit dhe motrat tona i bashkangjitemi dhimbjes së familjeve shqiptare që mjerisht pësuan humbje të mëdha njerëzore dhe dëme të mëdha materiale nga tërmeti katastrofal qe goditi Shqipërinë dhe gjithë Shqiptarinë! 3. Neve na bashkon edhe Pavarësia e Shqipërisë e cila është shpallur me 28 nëntor të vitit 1912, atherë kur Ismail Qemali e ngriti flamurin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në Vlorën heroike. And we are just warming up. Në këtë ditë të sotme festive na bashkon 28 nëntori i vitit 1443, na bashkon zëri i (ri)kthimit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut i cili me të (ri)kthyer e çliroi Krujën Legjendare Arbërore dhe e ngriti fuqishëm Flamurin me Shkabë Kuq e Zi. Madhësia e tekstit: Kreu i LDK-së Isa Mustafa ka në kuadër të festës së Flamurit. Nje material i shkurter filmik mbi mbremjen e Flamurit zhvilluar ne Philadelphia. Heronjtë e qytetit të Klinës, Simon e Shtjefën Dushi, të frymëzuar në Flamurin Kuq e Zi e Atme ranë në altarin e lirisë, të vrarë nga policia ish-jugosllave në Grabanicë të Klinës, me datë 13 shtator 1990, menjëherë pas 7 shtatorit të shpalljes së Kushtetutës së Kaçanikut, e cila Kushtetutë për kohën ishte një bazament i fuqishëm në ndërtimin e jetës demokratike dhe institucionale në Kosovë. E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. … ♥️ 28 Nëntori shënon ditë krenarie e shprese për çdo shqiptar. Meze, embelsira, kafe dhe caj jane te perfshira ne bilete. MBLEDHJA E PERGJITHSHME E SHOQATES. që gjysh stërgjysh, që brez pas brez, që gjithëmonë !! Festa e Flamurit. Si festeggia ogni anno il 28 novembre in Albania, Kosovo e nei luoghi principali della diaspora albanese. Shoqata Shqiptro- Amerikane e Clevelandit. Të nderuar mysafirë dhe ju bashkatdhetarë të çmuar! “Illyria” is proud of its role during two of our most eventful decades of the Albanian history, with it nation-wide presence from Florida to Alaska, from the offices of Congress members and diplomats in DC to the desks of experts and American university departments. Tani botues është Vehbi Bajrami, ndërsa kryeredaktor Ruben Avxhiu. Anulohet Festa e Flamurit. ME RÊNDĚSI !! Kanë thënë për gazetën “Illyria”: adresa: About this Event Radio Shqiptare 4EB Brisbane ka kontribuar financiarisht per kete mbremje festive duke mbuluar nje pjese te shpenzimeve. The Albanian-American Association of Cleveland was established in 1998. Tag Archives: festa e flamurit.